+48 512165 196
+48 504182563
Zapraszamy na naszą stronę,
gdzie opowiadamy o naszej pasji,
jaką jest przygoda związana z psami. Prowadzimy Hotel dla Psów RANCHO w Biadaczu, gm.Kluczbork, opolskie.
Pieskami opiekuje się certyfikowany Petsitter, szkoleniowiec i behawiorysta Ireneusz Pilak.
Nasz Hotel dla Psów jest najstarszym na Opolszczyźnie, to Hotel z tradycjami.
Na tej stronie chcemy także zaprezentować nasze psy, Australian Cattle Dog, Blue Heeler,
australijskich poganiaczy bydła
lub do sportu (frisbee, agility itp.),
obdarzonych niezwykłą inteligencją i chęcią współpracy z człowiekiem.
Byliśmy jedną z niewielu w Polsce hodowli
tych wyjątkowych psów.
Dziękujemy za skorzystanie z usług firmy Hotel dla Psów RANCHO w Biadaczu
Szkolenie/Strzyżenie/Hotel
Chcielibyśmy zapytać, czy są Państwo zadowoleni.
Każda obiektywna opinia ułatwi podjęcie decyzji innym, a nam pomoże w rozwijaniu Firmy.
Dlatego serdecznie prosimy o wystawienie nam swojej opinii.
Kliknij i wystaw opinię:
https://www.firmy.net/hotele-dla-zwierzat/hoteldlapsow,WFBTD,opinie-klientow.html?dodaj-opinie
Pozdrawiam,
Jadwiga Maciejowska-Pilak
& Ireneusz Pilak, szkoleniowiec, behawiorysta, petsitter
DZIŚ
17-20
Szkolenie Psów, Behawiorysta, Petsitter
Strzyżenie i pielęgnacja Psów
Hodowla Australian Cattle Dog Zbójecka Saga
Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie dzielimy się naszą pasją i przygodą związaną z psami.
Jesteśmy właścicielami Hotelu dla Psów RANCHO w Biadaczu (gmina Kluczbork, woj.opolskie) - najstarszego hotelu dla psów w regionie, z bogatymi tradycjami i wieloletnim doświadczeniem.
Opiekę nad psami sprawuje Ireneusz Pilak, certyfikowany petsitter, szkoleniowiec i behawiorysta, a groomingiem zajmuje się Jadwiga Maciejowska-Pilak, ekspertka z ponad 35-letnim doświadczeniem w pielęgnacji psów.
Na naszej stronie znajdą Państwo również informacje o naszych wyjątkowych psach rasy Australian Cattle Dog (Blue Heeler) - australijskich poganiaczach bydła.
To psy niezwykle inteligentne, pełne energii i doskonałe zarówno do pracy, jak i w sportach kynologicznych, takich jak frisbee czy agility.
Byliśmy jedną z nielicznych hodowli tych wspaniałych psów w Polsce, a obecnie jesteśmy posiadaczami trzech pięknych suczek:
Gina Dingo Dust Australian Cattle Dog (z Gdyni),
Wiktoria Nowa Nowa od Dorrinky (z Czech),
Innes Kazari Toyo-Ken (z Czech)
Opinie
Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024
Copyright © 2018 Zbojecka Saga All Rights Reserved
O rasie
O rasie Australian Cattle Dog
CHARAKTERYSTYKA RASY
Inne nazewnictwo: ACD, Australijski Pies Pasterski, Australijski Pies Zaganiający, Australijski Pies do Bydła, Blue Heeler, Red Heeler, Queensland Heeler, Queensland Blue Heeler, a gdy rasa powstawała nazywany był po prostu Australian Heeler.
Dla celów praktycznych wykorzystywany do pomocy przy pilnowaniu bydła.
Zawsze czujny, krańcowo inteligentny, baczny, odważny i godny zaufania, z wpojonym poczuciem obowiązku - jest psem idealnym do tej roli.
Cechy Szczególne
Co Go Wyróżnia
Trzeba też wiedzieć, że są to psy długowieczne i pies tej rasy będzie nam towarzyszył przez kilkanaście lat, a nierzadko i dwadzieścia. Pies o imieniu Bluey rasy ACD, którego właścicielem był Les Hall z Rochester, Victoria w Australii, urodził się w maju 1910 r. a zmarł 14-go października 1939r. żył 29 lat i 5m-cy !!!
Pierwotnym zadaniem Australijskiego Cattle Doga było zaganianie i pilnowanie stad bydła. Psy tej rasy są zawsze czujne, wyjątkowo inteligentne, odważne i wierne.
Towarzyszą australijskim hodowcom bydła od ponad 150 lat i wciąż stanowią najliczniejszą po Kelpie rasą w Australii.
Swoją popularność zawdzięczając takim cechom jak wytrzymałość, chęć do ciężkiej pracy, łatwość układania, odporność na skrajne warunki atmosferyczne oraz fakt, że nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Jeden pies potrafi sam przepędzić 300 sztuk bydła, a dwa psy i dwóch poganiaczy nawet 1000 sztuk.
Ta zwinność, szybkość, znakomity węch i słuch oraz inteligencja sprawiły, że ACD jest też niezastąpionym psem do wyszukiwania i przepędzania bydła oraz owiec zagubionych w wysokich zaroślach australijskiego buszu.
ACD poruszają się cicho i bezszelestnie, a jednocześnie są w stanie robić gwałtowne zwroty w miejscu w pełnej szybkości.
Sposób pracy też jest typowy dla tej rasy. Poganiając bydło podgryzają je w pęciny szybkimi pojedynczymi ugryzieniami a następnie robią unik, kładąc się na boku lub odskakują, robiąc zwrot w miejscu.
Natomiast pracując w koralu szybkimi ugryzieniami w nos bydła zatrzymują je, by nie mogło się wydostać.
W tym przypadku przybierają pozycję warowania, stania lub poruszają się na przygiętych nogach i dobry pies nigdy się nie cofnie przed napierającym bydłem. Potrafią też oddzielać młode sztuki od dorosłych lub wyszukiwać krowy w rui.
Z natury jest to pies nieufny w stosunku do obcych i czujny, z wrodzonym instynktem obrony terytorium, co sprawia, że ACD znakomicie sprawdza się jako stróż i obrońca zarówno w domach właścicieli jak i w pobliżu pilnowanych stad.
Psy te nie włóczą się i pozostawione na otwartej przestrzeni nie oddalają się od własnego terytorium, czy od właściciela. Największą satysfakcję sprawia im wykonywanie jakiegoś zadania a najlepiej razem ze swoim panem.
Wrodzoną skłonność do przejmowania inicjatywy łączą z wyjątkową sprawnością ciała i umysłu.
Do utrzymania dobrego samopoczucia Australian Cattle Dog potrzebuje jednak aktywnego trybu życia i zajęcia, a pozostawiony sam sobie może: popaść w depresję i złe nawyki (gryzienie ogona, łap, itp.), gryźć ludzi, ganiać za pojazdami mechanicznymi i zwierzętami, kopać doły w ogrodzie itp.
Dlatego rasa ta nie nadaje się dla ludzi, którzy większość dnia spędzają poza domem i nie mają czasu na zapewnienie psu towarzystwa.
Wyjściem jest zabieranie psa do pracy. Cattledog będzie cicho siedział pod biurkiem na nogach swojego Pana i będzie to dla niego duża satysfakcja.
Wiele osób będących na emeryturze ceni sobie też te rasę.
Jako stróże są znakomitymi psami, gdyż nie wszczynają alarmu z byle powodu.
Specyficzne szczekanie, plątanie się pod nogami rekompensują wiernością i zaufaniem.
Jeśli Australijski Cattle Dog zawładnie sercem swojego Pana, ten choćby miał wiele psów, zawsze będzie chciał mieć obok siebie właśnie tę rasę.
Cattledogi uzależniają i niewielu jest właścicieli posiadających tylko jednego psa tej rasy.
Urzekają nieprzeciętną inteligencją, przywiązaniem, zdolnością przystosowywania się do warunków, w jakich przyszło im żyć, zwinnością i sprytem oraz nieprzeciętną urodą.
Zwinność, odwaga, znakomity węch oraz umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych i „poręczny” rozmiar Australijskich Cattle Dogów sprawiły, że coraz częściej wykorzystuje się tę rasę do szkolenia ratowniczego, policyjnego i wojskowego.
Ich czujność, zdolność obserwacji i miłość do właściciela została też wykorzystana do szkolenia tych psów jako opiekunów niepełnosprawnych, ludzi z cukrzycą i padaczką.
Należy pamiętać, że ACD lubią dominować wśród innych psów, tak więc bójki między psami nie są rzadkością, choć są to raczej szybkie i krótkie starcia.
Za młodu są to szalone, o niespożytej energii psy, skłonne do bójek i ostrych zabaw, z wiekiem i odpowiednim treningiem ich charakter stabilizuje się i u starszych psów te skłonności zanikają, a swoją uwagę kierują na właściciela.
Sprawia to, że bywają szczególnie „zazdrosne” o jego uwagę i mając kilka psów tej rasy dobrze jest zaobserwować ich wewnętrzną hierarchię, by nie wywoływać niepotrzebnych napięć między psami.
Wśród cattledogów różnicy w sile charakteru między psem a suką nie ma, co związane jest z przeznaczeniem rasy.
Bez względu na płeć pies musiał dobrze pracować i to stanowiło tło do selekcji dla pierwszych hodowców i do dziś te kryteria powinny przeważać.
Psy te nie uciekają, nie włóczą się, nie są hałaśliwe, a chętnie dotrzymują towarzystwa osobie starszej i są karne, a w razie niebezpieczeństwa potrafią obronić.
Stąd też ich popularność wśród emerytów w Finlandii, którzy najchętniej tę rasę wybierają na swoich towarzyszy.
Wszystkie pozytywne cechy doceniane są nie tylko w Australii, ale i w krajach anglosaskich, Argentynie, a od niedawna także w Europie. W USA i Kanadzie ACD mieszczą się w pierwszej 50 najpopularniejszych ras.
Używane do wypasu bydła w Środkowych Stanach Ameryki, Argentynie oraz wypasu reniferów w Skandynawii i Kanadzie. Wykorzystywane w sportach kynologicznych takich jak agility, frisbee, fleyball