top of page
avater_do_strony.jpg
zkwp.png
fci.png

Copyright © 2018 Zbojecka Saga All Rights Reserved

Ostatnia aktualizacja | Last update: 12.03.2022

Zbójecka Saga

Hodowla Australian Cattle Dog

 

Hotel dla Psów / Szkolenie / Strzyżenie Psów

Zapraszamy na naszą stronę,

gdzie opowiadamy o naszej pasji,

jaką jest przygoda związana z posiadaniem genialnych, wszechstronnych psów pasterskich,

Australian Cattle Dog, Blue Heeler,

australijskich poganiaczy bydła

lub do sportu (frisbee, agility itp.),

obdarzonych niezwykłą inteligencją i chęcią współpracy z człowiekiem.

Byliśmy jedną z niewielu w Polsce hodowli

tych wyjątkowych psów.

1_fb_avatar_edited.jpg
Our Servuces

O rasie

O rasie Australian Cattle Dog

CHARAKTERYSTYKA  RASY


Inne nazewnictwo:  ACD,  Australijski Pies Pasterski,  Australijski Pies Zaganiający,  Australijski Pies do Bydła,  Blue Heeler,  Red Heeler,  Queensland Heeler,  Queensland Blue Heeler, a gdy rasa powstawała nazywany był po prostu Australian Heeler.

Cechy Szczególne

Dla celów praktycznych wykorzystywany do pomocy przy pilnowaniu bydła.
Zawsze czujny, krańcowo inteligentny, baczny, odważny i godny zaufania, z wpojonym poczuciem obowiązku - jest psem idealnym do tej roli.

Co Go Wyróżnia

Trzeba też wiedzieć, że są to psy długowieczne i pies tej rasy będzie nam towarzyszył przez kilkanaście lat, a nierzadko i dwadzieścia. Pies o imieniu Bluey rasy ACD, którego właścicielem był Les Hall z Rochester, Victoria w Australii, urodził się w maju 1910 r. a zmarł 14-go października 1939r. żył 29 lat i 5m-cy !!!

Historia Rasy

Pierwsi hodowcy nie prowadzili zapisków hodowlanych, zależało im przede wszystkim na stworzeniu najlepszego, jak na warunki australijskie, psa pasterskiego.
Jeśli chodzi o przodków rasy, to panują rozbieżne opinie i błędem byłoby opowiedzenie się za jedną z nich. Wszelkie dane dotyczące powstawania rasy opierają się na zachowanych notatkach i starych publikacjach.

Polskie Akcenty

Polski akcent też znalazł się w tworzeniu rasy.


Otóż Polski emigrant, Robert Kaleski zaczął hodować „Blue Heelers” w roku 1893 i już w 1897 po raz pierwszy wystawił swoje psy. Niestety z przykrością stwierdził, że sędziowie przyznawali oceny według własnego widzimisię.

Ten sam pies (błękitny cattle dog – Spot) został na jednym z pokazów oceniony
przez sędziego jako: obwisłouchy kundel, niewart nawet pięciu szylingów. A nieco później inny z sędziów przyznał temu psu najwyższą lokatę i tytuł zwycięzcy w swojej klasie.

Wzorzec Rasy

Australijski wzorzec rasy jest niezmienny od 1903 roku.
Niedopuszczalne są uszy obwisłe, czarne oraz białe łaty na tułowiu (wyjątkiem jest Bentley – biała strzałka na głowie), łaty czarne na ogonie i u jego nasady są dopuszczalne, a na szyi pod warunkiem, że zlewają się z czarnym uchem, nie są pożądane lecz mimo wszystko bardzo cenione przez hodowców, gdyż dają one większe prawdopodobieństwo przekazywania ciemnego pigmentu, a co za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo występowania głuchoty u potomstwa.

Psy z łatami na tułowiu uznaje się za niehodowlane, co nie zmienia ich charakteru i wartości użytkowej.

Obraz 243.jpg
14012194_10205448945942891_793104030_n.j
cropped-logo.png
1.jpg
14054624_10205448945902890_1329459995_n.
2.jpg

NATTI BLUE Zbójecka Saga

INNES Kazari Toyo - Ken

oo.jpg

          Więcej o rasie

Pierwotnym zadaniem Australijskiego Cattle Doga było zaganianie i pilnowanie stad bydła. Psy tej rasy są zawsze czujne, wyjątkowo inteligentne, odważne i wierne.

 

Towarzyszą australijskim hodowcom bydła od ponad 150 lat i wciąż stanowią najliczniejszą po Kelpie rasą w Australii.

 

Swoją popularność zawdzięczając takim cechom jak wytrzymałość, chęć do ciężkiej pracy, łatwość układania, odporność na skrajne warunki atmosferyczne oraz fakt, że nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Jeden pies potrafi sam przepędzić 300 sztuk bydła, a dwa psy i dwóch poganiaczy nawet 1000 sztuk.

Ta zwinność, szybkość, znakomity węch i słuch oraz inteligencja sprawiły, że ACD jest też niezastąpionym psem do wyszukiwania i przepędzania bydła oraz owiec zagubionych w wysokich zaroślach australijskiego buszu.
 

ACD poruszają się cicho i bezszelestnie, a jednocześnie są w stanie robić gwałtowne zwroty w miejscu w pełnej szybkości.

 

Sposób pracy też jest typowy dla tej rasy. Poganiając bydło podgryzają je w pęciny szybkimi pojedynczymi ugryzieniami a następnie robią unik, kładąc się na boku lub odskakują, robiąc zwrot w miejscu.
 

Natomiast pracując w koralu szybkimi ugryzieniami w nos bydła zatrzymują je, by nie mogło się wydostać.
W tym przypadku przybierają pozycję warowania, stania lub poruszają się na przygiętych nogach i dobry pies nigdy się nie cofnie przed napierającym bydłem. Potrafią też oddzielać młode sztuki od dorosłych lub wyszukiwać krowy w rui.

 

Z natury jest to pies nieufny w stosunku do obcych i czujny, z wrodzonym instynktem obrony terytorium, co sprawia, że ACD znakomicie sprawdza się jako stróż i obrońca zarówno w domach właścicieli jak i w pobliżu pilnowanych stad.

 

Psy te nie włóczą się i pozostawione na otwartej przestrzeni nie oddalają się od własnego terytorium, czy od właściciela. Największą satysfakcję sprawia im wykonywanie jakiegoś zadania a najlepiej razem ze swoim panem.

 

Wrodzoną skłonność do przejmowania inicjatywy łączą z wyjątkową sprawnością ciała i umysłu.

 

Do utrzymania dobrego samopoczucia Australian Cattle Dog potrzebuje jednak aktywnego trybu życia i zajęcia, a pozostawiony sam sobie może: popaść w depresję i złe nawyki  (gryzienie ogona, łap, itp.), gryźć ludzi, ganiać za pojazdami mechanicznymi i zwierzętami, kopać doły w ogrodzie itp.

 

Dlatego rasa ta nie nadaje się dla ludzi, którzy większość dnia spędzają poza domem i nie mają czasu na zapewnienie psu towarzystwa.

 

Wyjściem jest zabieranie psa do pracy. Cattledog będzie cicho siedział pod biurkiem na nogach swojego Pana i będzie to dla niego duża satysfakcja.

Wiele osób będących na emeryturze ceni sobie też te rasę.

Jako stróże są znakomitymi psami, gdyż nie wszczynają alarmu z byle powodu.
Specyficzne szczekanie, plątanie się pod nogami rekompensują wiernością i zaufaniem.

 

Jeśli Australijski Cattle Dog zawładnie sercem swojego Pana, ten choćby miał wiele psów, zawsze będzie chciał mieć obok siebie właśnie tę rasę.

 

Cattledogi uzależniają i niewielu jest właścicieli posiadających tylko jednego psa tej rasy.

 

Urzekają nieprzeciętną inteligencją, przywiązaniem, zdolnością przystosowywania się do warunków, w jakich przyszło im żyć, zwinnością i sprytem oraz nieprzeciętną urodą.

 

Zwinność, odwaga, znakomity węch oraz umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych i „poręczny” rozmiar Australijskich Cattle Dogów sprawiły, że coraz częściej wykorzystuje się tę rasę do szkolenia ratowniczego, policyjnego i wojskowego.
 

Ich czujność, zdolność obserwacji i miłość do właściciela została też wykorzystana do szkolenia tych psów jako opiekunów niepełnosprawnych, ludzi z cukrzycą i padaczką.

 

Należy pamiętać, że ACD lubią dominować wśród innych psów, tak więc bójki między psami nie są rzadkością, choć są to raczej szybkie i krótkie starcia.

 

Za młodu są to szalone, o niespożytej energii psy, skłonne do bójek i ostrych zabaw, z wiekiem i odpowiednim treningiem ich charakter stabilizuje się i u starszych psów te skłonności zanikają, a swoją uwagę kierują na właściciela.

 

Sprawia to, że bywają szczególnie „zazdrosne” o jego uwagę i mając kilka psów tej rasy dobrze jest zaobserwować ich wewnętrzną hierarchię, by nie wywoływać niepotrzebnych napięć między psami.

 

Wśród cattledogów różnicy w sile charakteru między psem a suką nie ma, co związane jest z przeznaczeniem rasy.

 

Bez względu na płeć pies musiał dobrze pracować i to stanowiło tło do selekcji dla pierwszych hodowców i do dziś te kryteria powinny przeważać.

 

Psy te nie uciekają, nie włóczą się, nie są hałaśliwe, a chętnie dotrzymują towarzystwa osobie starszej i są karne, a w razie niebezpieczeństwa potrafią obronić.

Stąd też ich popularność wśród emerytów w Finlandii, którzy najchętniej tę rasę wybierają na swoich towarzyszy.
 

Wszystkie pozytywne cechy doceniane są nie tylko w Australii, ale i w krajach anglosaskich, Argentynie, a od niedawna także w Europie. W USA i Kanadzie ACD mieszczą się w pierwszej 50 najpopularniejszych ras.

 

Używane do wypasu bydła w Środkowych Stanach Ameryki, Argentynie oraz wypasu reniferów w Skandynawii i Kanadzie. Wykorzystywane w sportach kynologicznych takich jak agility, frisbee, fleyball

ooo.jpg

Powstała pierwsza w Polsce książka o rasie Australian Cattle Dog. W pełni profesjonalne ujęcie tematu, historia rasy, wzorzec, hodowla i rozród, genetyka, żywienie, sport.

Ta książka to ogrom pracy i wielkiego zaangażowania autorki, mgr inż. Anny Pol, miłośniczki i pasjonatki tej rasy.

Aniu  Pol, bardzo dziękujemy za pozwolenie publikacji fragmentów Pani artykułu.

A pełnej wiedzy oczekujcie Państwo na łamach tej książki "Australian Cattle Dog" Anna M.Pol

Natti Blue Zbójecka Saga

Innes Kazari Toyo-Ken

Zbójecka Saga | Australian Cattle Dog | hodowla Australian Cattle Dog | ACD | hodowla Australian Cattle Dog w Polsce | Selenka | Natti | Innes | BIG STAR Dogs from Mad Maxx | Natti Blue Zbójecka Saga | Innes Kazari Toyo-Ken |szczenięta Australian Cattle Dog | hodowcy ACD | pies pasterski | pies zaganiający | pies farmerski | pies do zaganiania bydła | pies do zadań specjalnych | pies do ratownictwa | dogfrisbee | pies sportowy | pies pracujący | Australian Cattle Dog kennel in Poland | Puppies | Australian Cattle Dog Zucht Welpen in Polen | Australský honácký pes chovatelé v Polsku, Štěňata | Australian Cattle Dog opdrættere i Polen, Hvalpe | Australian Cattle Dog de sélectionneurs en Pologne, Chiots | Australijos ganymo šunų augintojai Lenkijoje, Šuniukai | Австралийская пастушья собака заводчики в Польше, щенки | Austrálsky dobytkársky pes chovatelia v Poľsku, Šteňatá | Австралійський пастуший собака заводчики в Польщі, цуценята | Australian Cattle in Polonia

Contact
bottom of page